טיולי ג'יפים ברמות מנשה - מסלולים

ג'יפ סיסי - טיולי ג'יפים ברמות מנשה

המסלול  - הר ומעיין גחר - נופים בדרך נוף המנשה - נחל השופט ומעיינות .


נפגשים בחניון  הכניסה לרמות מנשה מכביש 66 בין מגידו ליוקנעם כניסה נוחה ממשיכים במגמת עליה על קטע אספקט ומייד נכנסים לשטח להר גחר עליות וירידות עם נוף מדהים משם נגיע למעיין גחר שם נרד להפסקה לכוס תה הדרכה במקום, ונמשיך לעין השופט נעבור לעמק השלום נבקר בחווה עמק השלום, ולאחר מכן נשתכשך במים למי שרוצה, ומשם חזרה לחניון סה"כ שעתיים מקסימים עם טעם של עוד.גישה לנחל השופט מסתעף מכביש יוקנעם–מגידו (כביש מס' 66), בין ק"מ 29-28. שלטים ובהם הכיתובים "פארק רמת מנשה" ו"נחל השופט" מכריזים על המקום. בכניסה נפנה דרומה בדרך סלולה ולאחר כ-100 מ' יקבלו את פנינו שלטי הכניסה לפארק.

כמה אלוני תבור שנראים כאן הם שריד ליערות גדולים של אלון התבור שכיסו בעבר את רמת מנשה כולה. רוב היער הושמד במהלך השנים, ושרידים ממנו נמצאים בגבעות שבאזור קיבוץ גלעד. קק"ל פועלת לאחרונה להשבת היערות ולהגדלת שטחם באמצעות זריעה של בלוטי אלוני תבור.

לאחר עוד כ-500 מ' נחלוף על פני מבנה השאיבה של המוביל הארצי (משמאל). הדרך הסלולה מתעקלת ימינה ומגיעה לבקתת עץ המשמשת לעיתים מוקד מידע, משם נתכנס ונתחיל להכנס לשטח  לנחל גחר, המזרים כמות נאה של מים בחורף. מרחבת החניה הקטנה נטפס במעלה נחל גחר במקביל לכביש. הדרך שפונה שמאלה מלווה את נחל גחר עד כביש משמר העמק (כביש 6953). מימין, בתוך שטח מגודר, נכנס המוביל הארצי למנהרת מנשה, שאורכה כ-7 ק"מ.

אנו נמשיך במעלה הכביש. נחלוף על פני "דרך הפארק", הפונה שמאלה לכיוון ג'וערה וחוצה את רמת מנשה. הכביש מתעקל כאן בעיקול חד ימינה ומגיע לאחר כ-600 מ' לצומת דרכים: היישר לפנים – חניוני הזורע; שמאלה – הדרך היורדת צפונה לנחל השופט (זו דרכנו). אנו בלב יער הזורע המכסה כ-30 אלף דונם.  הנוטעים היו ראשוני קיבוץ משמר העמק. היער המפותח, שנטועים בו עצי מחט ועצים רחבי עלים, הוא מוותיקי היערות הנטועים בישראל.
נרד בדרך המגיעה לעמק של נחל השופט, נפנה שמאלה בדרך היער כדי לחצות מיד את הנחל ונחנה בחניון חרובים, 


מסלול המשך דרך נחל השופט


מחניון חרובים נצא לאורך נחל סנין, יובל קצר של נחל השופט, המזרים מים בעיקר בחורף. בצד הנחל צומחת צמחיית גדות עשירה, בעיקר אשחר רחב עלים, קנים ופטל. נוכל להבחין בקלות בגשר שישמש אותנו כדי לחצות את הנחל לגדתו הימנית. כאן גם צומח ער אציל, עץ שצומח אצלנו בדרך כלל בערוצים העמוקים של הגליל העליון.

לאחר שנחצה שוב את נחל סנין לגדתו השמאלית, נגיע לנחל השופט בכבודו ועצמו ולמרפסת הצופה על מפל הנחל שיוצר כאן בריכה נאה. הספסלים בפינה זו מוצבים בצל עצי בוקיצה שעירה (שנקרא בעבר אולמוס שעיר) – עץ נדיר בישראל הצומח רק בקרבת מים. העץ עומד בשלכת בחורף, אך בשאר עונות השנה אפשר לזהותו בקלות על פי עליו המשוננים והבלתי סימטריים.השביל חולף על פני סכר קטן המשמש את התחנה למדידת זרימת המים בנחל ועל פני שתי מערות קטנות ומגיע לחורשה יפה ובה שרידי טחנת קמח. אפשר לחצות את הנחל למערה גדולה. כל המערות כאן נחצבו  נשוב לטחנת הקמח ונעלה במדרון אל דרך עפר רחבה, ליד בית העלמין של קיבוץ הזורע. נחצה את הדרך וניהנה מעין חשרת – מעיין הנובע מתוך נקבה, שחזיתה נחצבה בצורת קשת. ייתכן שבצל הקשת הוצב בעבר הקדום פסל ושבמקום נערכו טקסי פולחן פגאניים. 
אפשר לחזור לנקודת המוצא או בדרך העפר שליד המעיין, וחוזרים לחניון
טיולי ג'יפים ברמות מנשה
טיולי ג'יפים רמות מנשה